Ε.Π.Σ.Δ.Α.

Live ο τελικός Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ Απόλλων Ποντίων- Βύζας Μεγάρων 1-2(ΤΕΛΙΚΟ)

Η μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου της Δυτικής Αττικής ξεκινάει. Ο 19ος τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ ανάμεσα σε Απόλλωνα Ποντίων και Βύζαντα Μεγάρων στο γήπεδο της Μάνδρας, τον οποίο μπορείτε να ενημερώνεστε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας stoplekto.gr.

(Η σελίδα ανανεώνεται)

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ. Κυπελλούχος ΕΠΣΔΑ ο Βύζας Μεγάρων σε έναν πολύ ωραίο τελικό.

96′ Φάουλ σε καλή θέση για γέμισμα για τον Απόλλωνα. Ίσως η τελευταία φάση του 90λεπτου…

Παγώνει το χρόνο ο Βύζας έξυπνα και σπάει την πίεση του Απόλλωνα.

91′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Τη θέση του Καψή πήρε ο Βασιλειάδης.

90′ Καθυστερήσεις στον τελικό.

86′ Αλλαγή για τον Βύζαντα. Τη θέση του Δουκάκη παίρνει ο Τοπτίδης.

85′ Τελευταίο πεντάλεπτο χωρίς τις καθυστερήσεις στη Μάνδρα.  Ο Απόλλωνας είναι συνεχώς μπροστά, με τον Βύζαντα να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί κάποια αντεπίθεση.

76′ Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Σουτ έξω από την περιοχή του Γκαβζίδη, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Πιέζει ο Απόλλων.

75′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Αθανασιάδης βρέθηκε σχεδόν σε κενή εστία, αλλά το σουτ με κάποιο τρόπο έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα του Βύζαντα.

72′ Αλλαγή για τον  Βύζαντα. τη θέση του Μπουντόπουλου παίρνει ο Στρατιδάκης.

70′ Κίτρινη κάρτα για τον Πετσίτη του Απόλλωνα.

Αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον για τον Απόλλωνα. Να δούμε πώς θα το διαχειριστούν οι Μεγαρίτες.

67′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ  ΒΥΖΑΝΤΑ. Την βλέπει ο Χατζημελετιάδης για βίαιο μαρκάρισμα πάνω στον Κουσίδη. Με δέκα συνεχίζει ο Βύζας.

64′ Πρώτες κινήσεις από τον Δημήτρη Καλύκα. Διπλή αλλαγή για τον Βύζαντα. Τις θέσεις των Δρυμούση και Καραγιάννη παίρνουν οι Κακούσιος και Ντούνης.

62′ Κακή εκτέλεση από τον Φραγκόπουλο. Η μπάλα ψηλά άουτ.

61′ Φάουλ σε πάρα πολύ καλή θέση τώρα για τον Απόλλωνα Ποντίων.

60′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Τη θέση του Κομιώτη παίρνει ο Πουλικίδης.

59′ Άμεση αντίδραση από τον Απόλλωνα, που μετά το γκολ βγήκε μπροστά και χάνει ευκαιρία, με σουτ του Γκαβζίδη να μπλοκάρει ο Χαλκίδης.

58′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΥΖΑΝΤΑ. Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μπουντόπουλο, που πέρασε τη μπάλα πάνω από το τείχος, νικώντας τον Κολιάκη για το 2-1.

57′ Πρώτη κίτρινη στην αναμέτρηση. Τη βλέπει ο Κουρούμα για τον Απόλλωνα και φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Βύζαντα Μεγάρων.

55′ Πέρασαν δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Απόλλωνας αυτή τη φορά έχει μπει πιο επιθετικά.

48′ Πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα. Ο Γκαβζίδης σούταρε, η μπάλα πέρασε άουτ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Παπαδόπουλος Ν. στη θέση του Παπακωνσταντίνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Με τα γκολ των Καραγιάννη(11′) και Γκαβζίδη(45′ πέναλτι) πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με την επανάληψη να αναμένεται άκρως ενδιαφέρουσα.

45′ ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. 1-1. Ο Γκαβζίδης ευστοχεί, ξεσηκώνοντας τον κόσμο της ομάδας.

44′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα. Ο Κουρούμα ανατράπηκε από τον Κωνσταντινίδη, με το διαιτητή Βάτσιο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ευκαιρία για τον Απόλλωνα να ισοφαρίσει.

43′ Σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση για τον Απόλλωνα. Ο Γκαβζίδης από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε αδύναμα, με τον Χαλκίδη να μπλοκάρει. Ωραία συνεργασία σε αυτή τη φάση από τους παίκτες των Πόντιων.

40′ Πολύ κοντά στο γκολ ο Βύζας. Πλαγιοκόπηση από δεξιά του Μπουντόπουλου, ο οποίος έκανε τη σέντρα και για λίγο δεν πρόλαβε την πορεία της μπάλας ο Δουκάκης.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας έχει ανέβει στο γήπεδο και προσπαθεί να μπει στην περιοχή των Μεγαριτών.

33′ Πρώτη ευκαιρία μετά το γκολ για τον Απόλλωνα. Σουτ του Αθανασιάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

Μετά τα πρώτα 30 λεπτά ο Βύζας έχει περιορίσει πολύ τον Απόλλωνα και κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα. Πολλά λάθη από τους παίκτες των Ποντίων, που φαίνεται να έχουν επηρεαστεί αρκετά από το γκολ.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Βύζαντα. Σουτ του Δουκάκη με το αριστερό, η μπάλα πέρασε ξυστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κολιάκη.

15′ Ο Βύζας αναθάρρησε μετά το γκολ και δείχνει να βρίσκεται καλύτερα στο γήπεδο.

11′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ, για τον Βύζαντα. Από τα αριστερά ο Σαχόλλι έκανε το γέμισμα, η άμυνα του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Καραγιάννης σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ στον τελικό. 1-0 για τον Βύζαντα, σε μια φάση που έβγαλε την ποιότητά του.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στη συνάντηση και ο Βύζας φαίνεται αρκετά επηρεασμένος από την αγωνιστική του αποχή, εν αντιθέσει με τον Απόλλωνα, που πατάει καλύτερα στο γήπεδο.

8′ Επικίνδυνη αντεπίθεση από αριστερά για τον Απόλλωνα με τον Αθανασιάδη να μπαίνει στην περιοχή, αλλά η σέντρα του κόπηκε εγκαίρως από τον Χατζημελετιάδη, που έκοψε σε κόρνερ.

4′ Μακρινό σουτ του Κορούμα, η μπάλα περνάει άουτ. Λύεται η μίνι  πολιορκία του Απόλλωνα.

Περνάει ανεκμετάλλευτο και αυτό.

Κερδίζει νέο κόρνερ ο Απόλλωνας, που θέλει να πιέσει στην αρχή του αγώνα.

2′ Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τους Πόντιους.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Βύζας απειλεί, με τον Χατζημελετιάδη να πιάνει από το ύψος της περιοχής το σουτ, το οποίο κόντραρε στους αμυντικούς του Απόλλωνα.

1′ Έναρξη αγώνα.

Σε λίγα λεπτά ξεκινά ο μεγάλος τελικός. Διαιτητής της συνάντησης είναι ο Αριστείδης Βάτσιος, που σφυρίζει τον πέμπτο τελικό ΕΠΣΔΑ στην καριέρα του. Βοηθοί του οι Καραγιάννης Πέτρος και Μαυρομάτης Παύλος. Παρατηρητές αγώνα οι κ. Πάρης Τσιμίκος και Μέγας Καραμπίνης.

• Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο, υπό τη συνοδεία μικρών παιδιών από τις ακαδημίες τους.

*Αρκετός κόσμος έχει προσέλθει στο “Φράγκειο” γήπεδο της Μάνδρας, δημιουργώντας ωραία ατμόσφαιρα. Πιο “εκρηκτικοί πριν την έναρξη του ματς οι οργανωμένοι φίλοι του Απόλλωνα.

Οι συνθέσεις που κατεβάζουν οι δύο ομάδες:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ(Γιώργος Αδάκτυλος): Κολιάκης, Καψής(91′ Βασιλειάδης), Φραγκόπουλος, Πετσίτης, Κομιώτης(60′ λ.τρ. Πουλικίδης), Κουρούμα, Τσουτσάνης, Παπακωνσταντίνου(46′ Παπαδόπουλος Ν.), Γκαβζίδης, Κουσίδης, Αθανασιάδης.

Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος Ν., Πουρουζίδης Ν., Πουρουζίδης Δ., Μαβίδης, Βασιλειάδης, Στυλίδης, Παπαδόπουλος Ν., Πουλικίδης, Παπαδόπουλος Π. .

ΒΥΖΑΣ(Δημήτρης Καλύκας): Χαλκίδης, Κωνσταντινίδης, Μύρκος, Δρυμούσης(64′ Κακούσιος), Σαχόλλι, Καραγιάννης(64′ Ντούνης), Δουκάκης(86′ Τοπτίδης), Χατζημελετιάδης, Μπουντόπουλος(72′ Στρατιδάκης), Φλέγγας, Φυσαράκης Α..

Αναπληρωματικοί: Στρατιδάκης, Ντούνης, Πεκίνι, Φυράκης Γ., Τοπτίδης,  Σκλιας, Κατσάνα, Κακούσιος, Σταφάι.