6ος Όμιλος

«Μοιρασιά» στο πειραϊκό ντέρμπι, Εθνικός – Προοδευτική 1-1

Ισόπαλο αναδείχθηκε σήμερα το Πειραϊκό Ντέρμπι, ανάμεσα σε Εθνικό και Προοδευτική με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του 6ου Ομίλου Γ’ Εθνικής. Οι παρευρισκόμενοι στο Γήπεδο Αγ. Αναργύρων, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν έναν συγκλονιστικό αγώνα, όπου αμφότερες οι ομάδες αποκόμισαν από έναν βαθμό,  με τους Κορυδαλλιώτες να έχουν πλέον “συγκάτοικο” στην κορυφή τον Πανελευσινιακό.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι από τον αντίπαλο, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα. Μόλις στο 10′ ο Κυριαζής θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από τη λευκή βούλα, με τον Τσαφταρίδη να ανατρέπεται στην περιοχή λίγο νωρίτερα. Στη συνέχεια, οι βυσσινί διατήρησαν την υπεροχή τους, πιέζοντας ψηλά και έχοντας τον πρώτο λόγο στη δημιουργία. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με έντονο ρυθμό και προσωπικές μονομαχίες, με το 0-1 να αποτελεί σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να απειλούν ουσιαστικότερα την εστία του Χαλκίδη. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό, έπαιξαν οι Λίγκος και Διάκος, οι οποίοι μετά την είσοδο τους στην αναμέτρηση “αναζωογόνησαν” την απόδοση των μπλε. Ως εκ τούτου και έπειτα από από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ο Εθνικός θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Φερναντίνιο να πλασάρει εύστοχα στο 75′, ύστερα από ασίστ του Λύγκου. Μέχρι και το τελικό σφύριγμα, οι παίκτες του Θ. Καλύβα “κυνήγησαν” την ανατροπή, με το 1-1 ωστόσο να παραμένει. Στα χαρακτηριστικά του ντέρμπι προστίθεται και η διαιτησία του Ζαχαρόπουλου, ο οποίος ήταν αρκετά “φειδωλός” στα σφυρίγματα του.

Διαιτήτευσαν οι: Ζαχαρόπουλος, Κακάνης, Γούρνιας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: Μουζάκης, Νταούλιας (71′ Χαρίτος), Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος, Παντελίδης, Ντάφλας (71′ Λύγκος), Μπέλερης, Θέος (58′ Διάκος), Σάμιος(86′ Παπαγεωργίου), Φερναντίνιο, Κακοσίμος

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Χαλκίδης, Αλεξίου (60′ Μακρίδης), Δημακάκος, Πατσατσόγλου, Βοσνακίδης, Μεγαρίτης, Τσαφταρίδης, Μακρυγιάννης (80′ Νομικός), Κυριαζής, Θεοδωρίδης (80′ Γκίνο), Όμο