Nίκη παραμονής ο Παναιτωλικός!

Μεγάλο διπλό από τους Αγρινιώτες…

Σπουδαία νίκη πήρε ο Παναιτωλικός, επικρατώντας της Ξάνθης στα Πηγάδια με σκορ 1-0.

Οι Αγρινιώτες μετά από πολύ καιρό πανηγύρισαν το “τρίποντο” σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος χάρη στο γκολ του Άντι, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας και να πάρουν “ανάσα”. Βέβαια, το έργο τους έκανε πιο εύκολο και η αποβολή του Μπέρτου στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τους Ακρίτες να συμπληρώνουν πέντε συνεχόμενες ήττες.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και να διώξουν το επιπρόσθετο άγχος. Στο 5΄και από κάθετη μεταβίβαση για τον Καμαρά, ο Βιβιανί βγήκε και μάζεψε έγκαιρα, ενώ στο 10′ η μπάλα στρώθηκε στον Εντιμάρ, αλλά το σουτ που έπιασε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, ο Ακαλέ έδωσε στον Καμαρά, αυτός όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ευκαιρία, ενώ από ένα μακρινό φάουλ στο 16′, κανείς παίκτης της Ξάνθης δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο κίνδυνος πέρασε για τους Αγρινιώτες. Στο 20′ το σουτ του Νταρμπιόν ήταν απελπιστικά άστοχο, ενώ ο Τσενάμο μάζεψε αυτό του Μαρσελίνιο ένα λεπτό αργότερα.

Ο τελευταίος στο 23ο λεπτό γύρισε παράλληλα από τα δεξιά, αλλά ο Καζάκης δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Σταδιακά οι Ακρίτες άρχισαν να ισορροπούν τον ρυθμό, ωστόσο και οδεύοντας προς την ανάπαυλα οι παίκτες του Τάκη Λεμονή “έλυσαν τον γόρδιο δεσμό”. Ο Ακαλέ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Άντι, που ήταν αφύλακτος στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βιβιανι, κάνοντας το 1-0 στο 40′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε… στραβά για την Ξάνθη, αφού ο Μπέρτος μόλις στο 55′ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Αυτό αφού έκανε τάκλιν με τα δύο πόδια στον Μητρόπουλο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής κ. Δελφάκης να του δείξει την απευθείας κόκκινη κάρτα και να πάρει το δρόμο για τα αποδυτήρια. Ένα σουτ του Θεοδωρίδη στο 62′ από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Βιβιανί.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε πολύ στη συνέχεια, με τον Ονουάτσι στο 79′ να έχει μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, όμως ο Βιβιανί ήταν ψύχραιμος και μάζεψε τη μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο παίκτης του Παναιτωλικού. Ένα σουτ του Σουάνη στο 84′ πέρασε άουτ. Όπως και να έχει, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, με τους Αγρινιώτες να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη μετά από καιρό και να παίρνουν σημαντική βαθμολογική “ανάσα”.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΞΑΝΘΗ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Εντιμάρ, Κομεσίδης, Βάλλας, Μπέρτος, Ντάνι, Βασιλακάκης, Νταρμπιόν (74′ Πλατέλλας), Πόι (46′ Βλαχοδήμος), Μαρσελίνιο, Καζάκης (46′ Σουάνης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Τσενάμο, Γκόλιας, Ντολεζάι, Κούσας, Σιόντης, Αντι (65′ Μουμίν), Μητρόπουλος, Ρότσα, Ακαλέ (46′ Ονουάτσι), Θεοδωρίδης (88′ Καραμαλίκης), Καμαρά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δελφάκης (Αρκαδίας)