Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

O AΟ Koρυδαλλού το πάνω χέρι… στο τοπικό ντέρμπι με τον Δία…

Σ’ ένα αμφίρροπο παιχνίδι ο ΑΟ Κορυδαλλός κέρδισε στο ντέρμπι του Κορυδαλλού με 1-0 τον Δία.

Ο αγώνας κυμάνθηκε σε άκρως αθλητικά πλαίσια, κυριάρχησε η δημιουργικότητα των παικτών των δύο ομάδων δίνοντας σ’ όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι ένα ωραίο θέαμα.

Ο Δίας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 13′ με τον Χάσα που μετά από σέντρα του Ζεβερέλη η κεφαλιά του έφυγε λίγο άουτ. Η ευκαιρία αυτή ήταν η απάντηση στην μεγάλη ευκαιρία του Σταματέλλου στο 10′ όπου στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Μουρίδη. Ο Δίας μέχρι στο 20′ πίεζε χάνοντας την μεγάλη του ευκαιρία στον αγώνα με τον Ζεβερέλη στο 17′ που έστειλε την μπάλλα στο δεξί δοκάρι του Κουλούρη.

Ο Κορυδαλλός ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε στο 41′ την τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Τσιμιλιώτη όπου δεν πρόλαβε μετά από σέντρα του Κστρινόπουλου να σπρώξει την μπάλλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ο Κορυδαλλό μπήκε επιθετικά έχοντας δύο δοκάρια. Το πρώτο στο 57′ από χτύπημα φάουλ του Κσστρινόπουλου και το δεύτερο στο 64′ με τον Τσιμιλιώτη όπου το σουτ που έκανε απέκρουσε αρχικά ο Μουρίδης και κατέληξε στο δεξί του δοκάρι.

Στο 68′ μετά από πολύ ωραία σέντρα του Μπουλέ ο Τσιμιλιώτης σούταρε σε πρώτο χρόνο και ο Σταματέλλος έσπρωξε την μπάλλα στα δίχτυα του Μουρίδη. Στο 76′ ο Σταματέλλος δεν κατάφερε να “κλειδώσει” το παιχνίδι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μετά από συνδυασμό των Καστρινόπουλου και Τσιμιλιώτη.

Άριστη η διαιτησία των Φυλακούρη, Τσάγκα και Γιαβάση.

ΔΙΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ : Μουρίδης, Μέτος, Φρατζέσκος (84΄Φλαμπούρης), Κάτσαρης, Πελεγρίνης, Αθανασιάδης, Κουβαράκης, Χάσα, Κιούσης (70′ Βελκόπουλος), Κιουράνης, Ζεβερέλης (60′ Μουζάκης).

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Κουλούρης, Κετσιλής, Παππάς, Ψυχίδης, Σταμουλάρας, Μπουλές, Καστρινόπουλος (85′ Ζαχαρίου), Τζομπανάκης (38′ Νικολάτος), Βέττας, Σταματέλλος (89′ Κορκοτάρας), Τσιμιλιώτης.