Show Παπαχρήστου και νίκη Ηρακλή στο ντεμπούτο Παπαδιώτη

Η αποδέσμευση του Βαγγέλη Παπαχρήστου από την Ηλιούπολη ήρθε κουτί στον Ηρακλή Περιστερίου, αφού η μεταγραφή του έμπειρου μεσοεπιθετικού δείχνει να αλλάζει ριζικά την εικόνα της ομάδας από την πρώτη στιγμή. Για επτά αγωνιστικές οι ‘κυανοκίτρινοι’ δεν είχαν γευτεί την χαρά της νίκης και κόντρα στην μαχητική Ανθούπολη έπαιξαν τα ρέστα τους και δικαιώθηκαν με το τελικό 3-2 μέσα στην Χωράφα. Πρωταγωνιστής ο προαναφερθής ανοίγοντας το σκορ στο 36′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Αρχοντούλης. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Βλάμης με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 αξιοποιώντας την σέντρα του Κούλα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πλεονέκτημα στο δεύτερο μισό, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στην συνέχεια. Αρχικά, ο Μαντινιώτης κέρδισε στο 72′ πέναλτι και την απευθείας κόκκινη του νεαρού τερματοφύλακα Κυριακόπουλου. Ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών στο 75′ στην τρίτη του φετινή εμφάνιση αφότου επέστρεψε στον σύλλογο από την Ειρήνη. Μάλιστα, το συγκρότημα του Σωτήρη Θεοδώρου ισοφάρισε σε 2-2 στο 81′ χάρις την κεφαλιά του Αλέξη Στρείδη, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είδε τον Κώστα Τζεβελέκο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά, ο Ηρακλής αντεπιτέθηκε και στο 87′ είχε δοκάρι με τον Μπερνικόλα, αλλά ο Παπαχρήστου έδωσε το φιλί της ζωής στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για την πρώτη νίκη στο ντεμπούτο του Νίκου Παπαδιώτη αντί του Σάκη Κακαβά. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ‘κυανοκίτρινοι’ έφτασαν τους 7 βαθμούς στην 14 θέση, πέντε περισσότερους από τους ουραγούς, πλέον, ‘κυανόλευκους’.

Διαιτητές: Φίτσας Β., Στάμος Β., Ρεσίτης Σ.

Ανθούπολη (Σωτήρης Θεοδώρου): Στεργίου, Λάμπος, Κυριανάκης (46′ Τζεβελέκος Κ.), Κακιώρης, Τζεβελέκος Θ. (76′ Μελισσουργός), Κανέλλος, Στρείδης Α., Καμπαστανάκης, Τσαγκής (54′ Κωστούλας), Μαντινιώτης, Στρείδης Ν.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδιώτης): Κυριακόπουλος, Κούρτης, Μπερνικόλας, Κούλα, Κωνσταντακόπουλος (88′ Τάτσιος), Κατσαρός, Αρχοντούλης (85′ Σκαρπέλης), Παπαχρήστου, Καζακόπουλος, Βλάμης (73′ Χριστοφορίδης), Καρακωνσταντής.