Α΄ Ε.Π.Σ.Π.

This is Χαλκηδόνα…3-2 με ανατροπή την εξαιρετική Χαραυγή

Αμφίρροπο και θεαματικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες παρακολούθησαν οι φίλοι των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο Π.Νικολαϊδης ανάμεσα σε Χαλκηδόνα και Χαραυγή, με τους γηπεδούχους  να φτάνουν στην νίκη με ανατροπή του σκορ στην εκπνοή του ματς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό  Κορτέση  πετυχαίνοντας χατ τρικ και δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 3-2.

Στο 23′ ο Κούρτης, μπήκε στην περιοχή και σούταρε στη δεξιά γωνία του Κρασσά ο οποίος απέκρουσε με δυσκολία και στην επαναφορά ο Κορτέσης σκόραρε για το 1-0.

Στο 33′ η Χαραυγή εκτέλεσε κόρνερ και ο Αβράμης και με κεφαλιά πραγματοποίησε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 49′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο σκορ με σουτ του Πέρρου και αφού η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Χαλκηδόνας και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Πνευματικό Κ. (1-2).

Στο 67′ ο “δαιμόνιος” νεαρός Κορτέσης κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και σκόραρε για τη Χαλκηδόνα με απευθείας εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στις καθυστερήσεις ήρθε και το τρίτο γκολ για τον Κορτέση. Ο ταχύτατος Οικονομάκης κυνήγησε μια σχεδόν χαμένη φάση, έδωσε ασίστ στον Κορτέση που σκόραρε και έφερε την ανατροπή της ανατροπής σε συναισθήματα και αποτέλεσμα με την εφτάψυχη Χαλκηδόνα να παίρνει την νίκη με 3-2.

Διαιτητής ήταν ο Δαμιανάκης.

ΑΟ Χαλκηδών: Πνευματικός Κ., Κούρτης, Πνευματικός Ε., Φέκος(60′ Μανδαμαδιώτης), Μπουζάλι(54′ Οικονομάκης), Αθανασιάδης Μ.(60′ Μάνθος), Κορτέσης, Ζαρκαδούλας Α., Παναγιωτόπουλος(70′ Ζαρκαδούλας Λ.), Καρυτινός, Κατσάνης.

ΑΕ Χαραυγή: Κρασσάς, Κασδοβασίλης, Μικρούλης(46′ Πέρρος), Αβράμης, Παπανικολάου, Σαλάτας, Γιαλίδης(46′ Γαβαλάς), Σερμάδι, Γκανίδης, Ηλιόπουλος, Σιφνάκης.