7ος Όμιλος

Άνετα ο Πανθηραϊκός στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, 3-0 τον Ηλυσιακό

Εξαιρετικός ήταν ο Πανθηραϊκός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν αφού για τη διοργάνωση του Κυπέλλου επικράτησε με 3-0 του Ηλυσιακού, αποδίδοντας κυρίως στο α’ μέρος πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Το τελικό σκορ αποδεικνύει την ανωτερότητα των γηπεδούχων που κατόρθωσαν να τελειώσουν την “υπόθεση πρόκριση” από το α’ ημίχρονο.

Από την άλλη, οι “κιτρινόμαυροι” που παρατάχθηκαν με απουσίες και με ένα αρκετά νεανικό σύνολο, δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις, αφού η απειρία τους έπαιξε σημαντικό ρόλο, δείχνοντας με αυτό το τρόπο ότι χρειάζονται δουλειά αλλά και ενίσχυση.

Η εικόνα του ματς

Στο α’ μέρος ο Πανθηραϊκός ήταν ανώτερος και απόδειξη αποτελεί το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ με 3-0.

Ο Ηλυσιακός που παρατάχθηκε με αρκετά διαφοροποιημένο σχήμα σε σχέση με πέρυσι, έχοντας αρκετούς νεαρούς παίκτες στην βασική του ενδεκάδα, προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα αλλά… μάταια αφού οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στις τρεις γραμμές.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Νίκος Βαλαβανόπουλος που πέτυχε δυο γκολ στο 7′ και 37′, ενώ το 2-0 είχε κάνει στο μεσοδιάστημα και συγκεκριμένα στο 12′ ο Τηνιακός, Γιώργος Περιάλης με ωραίο σουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Πανθηραϊκό να έχει κάποιες καλές στιγμές με το 3-0 ωστόσο να μένει μέχρι τέλους.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Σουτ του Περιάλη από πλάγια η μπάλα άουτ.

7′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟ. Ο Βαλαβανόπουλος με γυριστή κεφαλιά κάνει το 1-0.

12′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟ. Ο Περιάλης με ωραίο σουτ κάνει το 2-0.

15′ Σουτ του Νομικού μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ζωντός.

16′ Σουτ του Βαλαβανόπουλου μπλοκάρει ο Κοντοπίδης.

19′ Σουτ του Βαλαβανόπουλου η μπάλα άουτ.

35′ Σουτ του Παπασάββα η μπάλα άουτ.

37′ ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ. Ο Βαλαβανόπουλος με σουτ κάνει το 3-0.

47 Φάουλ Λούκας ο Κοντοπίδης μπλοκάρει.

51′ Ζητάει πέναλτι ο Πανθηραϊκός σε μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Ντουνιας.

78′ Ζητάει πέναλτι ο Πανθηραϊκός για μαρκάρισμα του Τσέκου πάνω στον Σέιτι.

80′ Ο Βαλαβανόπουλος έχει την ευκαιρία να κάνει το 4-0 όμως ο Κοντοπίδης μπλοκάρει τη μπάλα στο τετ α τετ.

83′ Ο Νομικός είχε καλή στιγμή με κεφαλιά να κάνει το 4-0 όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

86′ Κόρνερ Σέιτι η κεφαλιά του Νομικού η μπάλα άουτ.

88′ Φάουλ ο Κορέτα ο Κοντοπίδης πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει.

89′ Σουτ του Αποστολόπουλου η μπάλα άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Τσαγκαράκης (ΣΔ Αχαϊας) ε βοηθούς τους Βιτσεντζάτου και Γκουβα (Ανατολικής Αττικής)

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Σιλεβίστας) Ζώντος, Λαμπρόπουλος, Μπιρμπίλι, Τσόπελας (46′ λ.τρ. Ντούνιας) Χούσα, Λούκας, Παπασάββας (75′ Νομικός), Περιάλης, Κόντι (66′ Σέιτι), Κορέτα, Βαλαβανόπουλος.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Χερίδης) Κοντοπίδης, Γιαβρούδης, Παπακώστας, Στυλιανού (46′ Ράπτης (73′ λ.τρ. Λογοθέτης)), Τσέκος, Μπουσάι, Μπαλάσκας, Καρώνης, Αποστολόπουλος, Νομικός, Ρουμελιώτης (54′ Μουσαζάντε).