Ασταμάτητος και στη Νίκαια ο Περαμαϊκός, 2-1 τον Ίκαρο Καλλιθέας

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Αν και ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, ο ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ έχασε δίκαια από τον ΠΕΡΑΜΑΪΚΟ που έπαιξε με πάθος και έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΙΚΑΡΟΣ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 2′ με σουτ του Τρικαμηνά μέσα από την περιοχή! Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν τελικά στο 14′ με όμορφη κεφαλιά του Τσαγκάρη που άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα Ηλιάδη, ενώ στο 34′ ο ίδιος παίκτης έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον ΠΕΡΑΜΑΪΚΟ όμως αστόχησε μόνος του μπροστά στην αντίπαλη εστία! Στο 37′ ο Βασίλης απείλησε για τον ΙΚΑΡΟ, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο και οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1… Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά, με τον ΠΕΡΑΜΑΪΚΟ να υπερτερεί σαφώς σε πείσμα και πάθος. Οι παίκτες του ΙΚΑΡΟΥ αδυνατούσαν να κρατήσουν για πολύ ώρα την μπάλα στα πόδια τους και οι Περαματιώτες κέρδιζαν εύκολα χώρους στο γήπεδο. Τελικά στο 70′ η υπεροχή τους καρποφόρησε όταν με κεφαλιά ο Σερμάντι έγραψε από κοντινή και πλάγια θέση το 1-2 και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του… Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε πολύ, και οι πολλές καθυστερήσεις σε συνδυασμό με τον κάκιστο φωτισμό του γηπέδου δεν βοήθησαν καθόλου στην παραγωγή θεάματος. Ο ΙΚΑΡΟΣ θα μπορούσε παρ’ όλα αυτά να “κλέψει” την ισοπαλία όταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων βρέθηκαν τρεις παίκτες του μόνοι μπροστά στον τερματοφύλακα Κατσικούρη και η μπάλα κατέληξε με… κάποιον τρόπο στο δεξί κάθετο δοκάρι και μετά στην αγκαλιά του γκολκίπερ!!! Το τελικό σφύριγμα του πολύ καλού διαιτητή Δαμιανάκη βρήκε τους παίκτες και το τεχνικό Τιμ του

ΠΕΡΑΜΑΪΚΟΥ να πανηγυρίζουν έξαλλα την τεράστια αυτή νίκη που τους βάζει ξανά στο παιχνίδι της διάκρισης… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Δαμιανάκης με βοηθούς τον Τιμολέοντα Γεωργακόπουλο και τον Γιάννη Μουμπογιατζόγλου…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. (Κώστας Παπουτσής): Ηλιάδης, Τσαρούχας, Καραουλάνης, Ναυπλιώτης, Σύρμας, Πλέσσας, Λιμήτσιος, Τρικαμηνάς (86′ Τριμήτσης), Βασίλης (60′ Χατζηαράπης), Καλελά, Μαγουλάς Χ. (71′ Μέτα). ΠΕΡΑΜΑΪΚΟΣ (Αχιλλέας Ανδριανάκης): Κατσικούρης, Νούχο (80′ Μαυράκης), Μικρούλης, Παρασκευόπουλος, Σερμάντι, Μεσσήνης, Τσαγκάρης, Πέρρος, Μιτσάνι (84′ Λάππας), Παρίσης (58′ Κακαβίτσας), Κοττάκης.