Ατρόμητος Πειραιά – Ολυμπιακός Λαυρίου 1-2

Μπορεί ο Ολυμπιακός Λαυρίου στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Πειραιά να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Στασινόπουλου βρήκε το σθένος να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει τη νίκη-πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου με 2-1. Οι γηπεδούχοι με τη συμπλήρωση 42′ κέρδισαν πέναλτι και παράλληλα την αποβολή του Παπαδόπουλου με απευθείας κόκκινη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ευθυμιάδης ο οποίος ευστόχησε γράφοντας το 1-0. Στην επανάληψη, οι ”ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και έφτασαν στην ισοφάριση χάρις σε εκπληκτική λόμπα του Μάριο Μπαρτσελό. Στο 62′ οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα, όμως ο Ευθυμιάδης είδε την προσπάθεια του να καταλήγει στο δοκάρι. Στο 73′ επαληθεύτηκε ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, με τον Παράσχο να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Ιβάν Μίτεφ έφτασε δυο φορές μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Μητρόπουλο (81′, 87′) όμως ο χαρισματικός ποδοσφαιριστής σημάδεψε και στις δυο περιπτώσεις το δοκάρι του Καραμολέγκου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ιβάν Μίτεφ): Δημητρόπουλος, Παπαδόπουλος (77′ Ράπτης), Καταγής , Κρητικό, Γεωργούλης, Ευθυμιάδης, Κακκαβάς (71′ Μητρόπουλος), Λοϊζίδης, Παντελίδης, Μανουλίδης (64′ Γεωργιάδης), Δανασής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ (Βασίλης Στασινόπουλος): Παπαδόπουλος, Βαφειάδης Θ., Πούλος, Μπεριάνης, Σαλάκου, Γιαχάεβ Α., Βελετάκος, Ρεντζής (45′ Καραμολέγκος), Μπαρτσέλο (84′ Τσομπανάκης), Γιαχάεβ Β., Γκότζος (68′ Παράσχος),