Δύσκολα ο Πανελευσινιακός 3-1 το συμπολίτη Ηρακλή..(φωτο)

Με αντεπίθεση στο β ημίχρονο νίκησαν οι “σταχυοφόροι”

Αγχωτική νίκη για τον Πανελευσινιακό στο τοπικό ντέρμπι με τον Ηρακλή Ελευσίνας τον οποίο κατέβαλε με 3-1. Για να φτάσει στη νίκη ο Πανελευσινιακός χρειάστηκε να σοβαρευτεί για να ανατρέψει το εις βάρος του 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από τους πολλούς τραυματισμούς ποδοσφαιριστών.

Ο Πανελευσινιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με τον συμπολίτη Ηρακλή να παίζει ταμπουρωμένος στην άμυνα.

Στο 35΄ο Κουτσομύτης σημάδεψε το δοκάρι και στο 38΄ο Ράεντ από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 41΄οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ανδρεάδη .

Στο 45΄ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους με τον Μεχμέτογλου με προβολή μέσα από την περιοχή να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον Πανελευσινιακό να επιτίθεται κατά κύματα και τον Ηρακλή να αμύνεται.

Λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς όταν ο Μεχμέτογλου έφυγε μόνος σε μια αντεπίθεση στο 50΄αλλά τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Δούκας και απέτρεψε το 0-2.

Στο 67΄ο Ράεντ με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Στο επόμενο λεπτό ο Παπαευθυμίου από κοντά έδωσε το προβάδισμα στον Πανελευσινιακό κάνοντας το 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ανδρεάδης μετά από ανεπιτυχή έξοδο του Τσαλκιτζίδη.

Καλή η διαιτησία των Βάτσιου, Παστρωμά, Πρέντζα.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νικολάκης, Βάσης, Τζαφεράκος (33΄λ. τρ Κουτσομύτης, λ. τρ στο 78΄Τούσης), Καριαβούλας, Νάκας, Αποστολάτος (25΄λ.τρ Ράεντ), Ευαγγέλου, Χουμασουρίτζε, Παπαευθυμίου, Ανδρεάδης, Δούκας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ: Τσαλκιτζίδης, Αξιώτης (69΄Λυμπέρης), Λένα, Μουατζίρη, Δρούγος Δ, Καρκαμπάτσης, Μεχμέτογλου, Παπαδόπουλος, Παροτσίδης, Μονέ, Μακρής (20΄λ.τρ Πέππας)

Από τους τραυματισθέντες πιο σοβαρά ήταν ο Αποστολάτος που έβγαλε τον ώμο του και διεκομίσθη στο Θριάσιο Νοσοκομείο.