Είχε Λύ(γ)κο ο Εθνικός…

Καθάρισε την πρόκριση 3-1 την ΑΕ Νέου Φαλήρου..

Ο Μανώλης Λύγκος τα έκανε όλα χθες και οδήγησε στον τελικό του Κυπέλλου Πειραιά τον Εθνικό που λύγισε στο γήπεδο Δραπετσώνας την αξιόμαχη ΑΕ Νέου Φαλήρου με 3-1 .

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18′ με ωραία προσπάθεια του Λάλα .

Όμως στο 35′ ο Λύγκος μετά από προσπάθεια του Αθανασόπουλου ισοφάρισε .

Και ενώ ο Σάμιος είχε δοκάρι στο 50′ ,η πρόκριση εξασφαλίστηκε στο τελευταίο 10λεπτο . Στο 81′ ανατράπηκε ο Λύγκος από τον Κορώνα που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα .Το πέναλτι που καταλογίστηκε μετέτρεψε σε γκολ ο Σαλίμπασα.

Δυο λεπτά αργότερα( 83′) ο Λύγκος με ένα ακόμα προσωπικό γκολ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Καλός ο διαιτητής Ιωαννίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Ανδριόλας, Γκορόγιας( 70′ Μιχαήλ) , Γαλάνης, Μπένα, Κάνδιας, Χαλιμούρδας, Σταφσουλάι, Γιουβανέλης( 65′ Σαλίμπασα) Λύγκος, Σάμιος, Αθανασόπουλος( 46′ Τσαραούσης)

ΑΕ Ν. ΦΑΛΗΡΟΥ: Κρασσάς, Τσολάκος( 74′ Γεωργαντίδης)Κούτρας, Μυλωνάς, Κορώνας, Λάλα, Αμπνιάι, Γονατάς, Σαμοθράκης, Λάκο( 84′ Κουρούνης) Αλιζότι.