Λάρισα-Πανελευσινιακός (2-1 Τελικό)

Η ιστοσελίδα www.stoplekto.gr βρίσκεται στην Λιβαδειά για να σας μεταφέρει ζωντανά την μετάδοση του μεγάλου τελικού Κυπέλλου Γ’ Εθνικής ανάμεσα στην ΑΕ Λάρισας και τον Πανελευσινιακό

Αρκετός κόσμος βρίσκεται ήδη στις κερκίδες του γηπέδου μισή ώρα πριν από την έναρξη του μεγάλο τελικού, μεταξύ των οποίων και ο πρόεδρος του Πανελευσινιακού, Χρήστος Γιαλιάς αλλά και ο Νίκος Παπαδάκης

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

5′ Ο Στουρνάρας ανατρέπει τον Καρακατσάνη εντός περιχοής και ο διαιτητής Σελίμος καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.  Ο Στεφανίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση γράφοντας το 1-0 με το καλημέρα

21′ 1-1 ο Πανελευσινιακός ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Πανελευσινιακός στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη του στα καρέ του Σικαλιά καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, ο Κουσκουνάς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ρούσση με το διαιτητή του αγώνα να υποδεικνύει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο παθών ισοφαρίζοντας σε 1-1

24′ ο Νεμπλεγάρας επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά με τον Τσαλκιτσίδη να διώχνει δύσκολα

26′ Η ΑΕΛ φτάνει κοντά στο 2-1. Ο Νεμπεγλέρας επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά ο Γκούρτσας έπιασε την κεφαλιά όμως ο Τσαλκιτσίδης πετάχτηκε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κορνερ

30′ Η Λαρισα 2-1. Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από λανθασμένη έξοδο του Τσαλκιτσίδη ο Στεφανίδης κάνει το 2-1

33′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Καρακατσάνης πέρασε όποιον βρήκε από αριστερά, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Πατινιώτη όμως ο νεαρός άσος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ.

34′ Ο Αλεξανδρόπουλος τροφοδότησε ωραία τον Στουρνάρα από δεξιά όμως η σέντρα του τελευταίου βρήκε σε ετοιμότητα τον Σικαλιά που απομάκρυνε

37′ Σημαντική ευκαιρία για τον Πανελευσινιακό. Ο Στουρνάρας επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά ο Σουλελές αφού κατέβασε την μπάλα ωραία με το στήθος είδει το σουτ που επιχείρησε να απομακρύνει δύσκολα ο Σικαλιας

9′ θα ειναι οι καθυστερήσεις για τη λήξη του α’ μέρος. Λογικός ο χρόνος που τηρείται αν αναλογιστεί κανείς τα επεισόδια που έλαβαν χώρα στα πρώτα λεπτά της συνάντησης

53′ Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ απο δεξιά ο Στεφανίδης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά όμως ο Τσαλκιτσίδης μπλόκαρε

54′ Σουτ του Αλεξανδρόπουλου έξω από την περιοχή ο Σικαλιάς εύκολα μπλοκάρει

56′ Ο Γκούρτσας γύρισε ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ με τον Τσαλκιτσίδη να μπλοκάρει τη μπάλα

57′ Ο Μήτσης επιχείρησε το σουτ, στην πορεία της μπάλας επενέβη ο Στεφανιδης όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ

Πρώτη καλή φάση του Πανελευσινιακού στην επανάληψη στο 63′. ο Στουρνάρας επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά, ο Κουσκουνάς δεν βρήκε καλά τη μπάλα, που στρώθηκε στον Σουλελέ όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε απογοητευτικά άουτ

Στο 69′ φωνάζει για πέναλτι ο Πανελευσινιακός. Ο Δουκάκης επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ρούσση όμως ο Σελίμος υπέδειξε τη συνέχεια του αγώνα, προκαλώντας την οργή των σταχυοφόρων
xeri stin perioxi tis larisas
Στο 77′ μετά από σέντρα του Στουρνάρα ο Αλεξανδρόπουλος έπιασε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Σικαλιάς με εκπληκτική επέμβαση απομάκρυνε τη μπάλα

90′ Ο Δουκάκης βρήκε ωραία τον Κουσκουνά μέσα στην περιοχή όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ.

Τελικό αποτέλεσμα 2-1 η Λάρισα κυπελλούχος