7ος Όμιλος

Μεγάλη πρόκριση του Εθνικού στα πέναλτι (2-3) στην έδρα της Αρτάκη

Την πρόκριση στην β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Εθνικός που νίκησε στα πέναλτι με 2-3 τον ΑΟΝ Αρτάκης (2-2 κανονική διάρκεια).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Βουτσινάς που απέκρουσε τρία πέναλτι.

Ανταπόκριση: Γιαννης Τρυφωνίδης

Το συγκρότημα του Δημήτρη Τερεζόπουλου έβγαλε θετικά στοιχεία στο γήπεδο και έδειξε ότι η ομάδα αυτή έχει μέλλον, παρά τις απουσίες των Χαλκίδη, Τσιντώνη Γκέτσι,Πολίτη και Σαραντόπουλου.

Το α’ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση να ρισκάρουν, να παίξουν ψηλά και να πιέσουν, και σε αυτό μεγάλο ρόλο έπαιξε το γρήγορο γκολ του Παύλου Μουσταφίδη στο 7′ με κεφαλιά.

Από το σημείο και έπειτα η ΑΟΝΑ πίεσε και ο Εθνικός με τη σειρά του απειλούσε όταν έφτασε στην εστία του Ναβροζίδη.

Στην επανάληψη και συγκεκριμέν στο 39′ ο Εθνικός πήρε και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Τσιάβου με τον Σπανό στο 74′ με κεφαλιά να κάνει το 2-2.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο ρυθμός ήταν σαφώς πεσμένος δείγμα της κούρασης που υπήρχε από την προετοιμασία που πραγματοποιηθούν οι δυο ομάδες.

Στην παράταση η μεγάλη φάση δεν υπήρξε και έτσι ο αγώνας κρίθηκε στα πέναλτι όπου εκεί κρίθηκε πιο τυχερός….

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

Μόλις στο 1′ απείλησε η Αρτάκη όμως ο Παπαδάκης αστόχησε σε τετ α τετ, με τον Εθνικό στην πρώτη του καλή στιγμή στο 7′ άνοιξε το σκορ.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ. Μετά από εκτέλεση του Λαμπράκη ο Μουσταφίδης με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Μετά το 0-1 η Αρτάκη βγήκε μπροστά για να πετύχει κάποιο τέρμα δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες.

Στο 20′ ο Γεωργίου σούταρε άουτ προ κενής εστίας από παράλληλα του Παπαδάκη.

Στο 22′ ο Σπανός δεν πρόλαβε να πλασάρει από τα δυο μέτρα μετά από παράλληλη σέντρα του Βεζιρτζόγλου.

Στο 31′ ο Εθνικός έφτασε κοντά στο 0-2, όμως ο Ναβροζίδης απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Σκεντεράι.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥΣ. Η ισοφάριση ήρθε στο 32′ όταν ο Παπαδάκης με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 42′ ο Ευβοιώτης Τόλης Χατζηστάμου σέντραρε επικίνδυνα όμως ο Ναβροζίδης μπλόκαρε.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΣΤΟ 49. Ο Τσιάβος τρύπησε την αντίπαλη άμυνα και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ναβροζίδη κάνοντας το 1-2.

65′ Μεγαλη φάση για τον ΑΟΝΑ. Ο Παπαδάκης έστρωσε στον Μαστροκώστα που βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής αμαρκάριστος όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΤΑΚΗ ΣΤΟ 75′ .Ο Βεζιρτζόγλου με σέντρα βρίσκει τον Σπανό ο οποίος με κεφαλιά δεν δυσκολεύεται να κάνει το 2-2.

79′ Μεγάλη φάση για τον ΑΟΝΑ. Ο Βουτσινάς έχασε τη μπάλα και ο Βεζιρτζόγλου δεν μπόρεσε να κάνει το 3-2.

95′  Φοβερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Καραντάκης έκανε το συρτό σουτ όμως η κλάση του Βουτσινά “μίλησε” αφού ο πορτιέρο απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία ενώ ο Εθνικός έχασε τρία πέναλτι με τους Γραμματικόπουλο, Μακροστέργιο και Τσιάβο, οι Σκεντεράι, Λαμπράκης Νταούλιας ευστόχησαν και χάρισαν τη νίκη-πρόκριση.

Για την Αρτάκη αστόχησαν οι Μπαλαπάνης, Γεωργίου, Βεζιρτζόγλου και Μακρόπουλος και ευστόχησαν Καραντάκης και Παπαδάκης.

ΑΟΝΑ (Κώστας Κλάδης) Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Μπελίτσος, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης, Μαστροκώστας (72′ Κούκα), Σπανός (81′ Λειβαδίτης (119′ λ.τρ. Στούπας)), Βεζιρτζόγλου, Καραντάκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Τερεζόπουλος) Βουτσινάς, Νταούλιας, Δημακάκος (93′ λ.τρ. Ζούπα) Παπαγεωργίου, Μουσταφίδης, Μακροστέργιος, Χατζηστάμου (81′ Φιλιππαίος), Σκεντεράι, Τσιάβος, Διάκος (72′ Γραμματικόπουλος), Λαμπράκης.

Με ήρωα τον Βουτσινα που έπιασε 3 πεναλτυ ο Εθνικός έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε στην επόμενη φάση…