Ο Εθνικός στις καθυστερήσεις 2-0 την ΑΕ Νίκαια

Με δυο τέρματα στις καθυστερήσεις ο Εθνικός κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής ΑΕ Νίκαιας και να φύγει νικητής με 2-0 από το «Παντελής Νικολαΐδης».

Οι νικητές βρέθηκαν κοντά στο γκολ στο 2′ αλλά το σουτ του Παυλόπουλου μετά την ασθενή απόκρουση του Μακρή δεν βρήκε στόχο .

Οι Νικαιώτες ζήτησαν πέναλτι από τον διαιτητή στο 5′ σε ανατροπή του Χρίστο .

Πέναλτι ζήτησαν και οι φιλοξενούμενοι στο 73′ σε ανατροπή του Αθανασόπουλου.

Η νίκη για τον Εθνικό ήλθε στο τέλος . Στο 91′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ξενιτόπουλου ,η μπάλα «έσκασε » στο έδαφος ξεγέλασε τον τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίκτυα.

Δυο λεπτά αργότερα( 93′) ο Αθανασόπουλος με μακρινό σουτ «ζευγάρωσε » τα τέρματα της ομάδας αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Παράπονα από την διαιτησία του Ανδρονικίδη έχει η ΑΕ Νίκαια.

ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ : Μακρής ,Σπήλιος, Γερόλυμος, Γιαννούκαρης, Γεώργιζας, Νικολάου( 68′ Μωυσιάδης), Καλογήρου( 80′ Μούτσης) , Γαλανομάτης( 68′ Κατικαρίδης) , Χρίστο, Μαυράκης , Γαλακτερός .

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χατζημαρινάκης, Τσαραούσης, Ξενιτόπουλος ,Μπενά Δ. Κάνδιας , Χαλιμούρδας, Γαλάνης, Παπαϊωάννου( 87′ Μηνόγιαννης) , Παυλόπουλος, Σαλίμπασα( 69′ Μιχαήλ) ,Αθανασόπουλος