Τετράστερη ΑΕ Ιλίου στη Νέα Ζωή

Σε πέντε λεπτά τρία γκολ

Σαρωτική η ΑΕ Ιλίου για ένα ημίχρονο συνέτριψε εκτός έδρας με 4-0 τη Νέα Ζωή για το πρωτάθλημα της Γ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα του Ιλίου ήταν σαφώς ανώτερη και μετά το καρέ τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη έσβησε τις μηχανές και έκανε συντήρηση δυνάμεων. Αντίθετα , οι γηπεδούχοι ήταν κακοί με προβλήματα σε όλες τις γραμμές της ομάδας.

Η Νέα Ζωή ήταν αυτή που δημιούργησε στο 3΄την πρώτη καλή ευκαιρία με την μπάλα να στρώνεται στο Λαϊνά, το δυνατό σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

Στο 10΄οι φιλοξενούμενοι απάν τησαν στις ευκαιρίες με ωραίο πλασέ του Λάχα που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 15΄ακυρώθηκε γκολ ως οφσάϊτ του Σιαμπαλάρη.

Ο χορός των γκολ για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε στο 24΄όταν σε σουτ του Προκόπη η μπάλα βρήκε στον Τάγαρη και πήγε στα δίχτυα του Αρβανίτη κάνοντας το 0-1.

Στο 40΄ο Κωνσταντίνου με μακρινό φάουλ και με τη βοήθεια του ευνοϊκού αέρα και της λάθος εκτίμησης του τερματοφύλακα έκανε το 2-0.

Στο 43΄ο Μάλλης έγινε τελικός αποδέκτης συνδυασμού και την προώθησε στα δίχτυα κάνοντας το 0-3.

Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Δημοθεόδωρος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει κοντά στο γκολ και στο 29΄όταν ο Σιαμπαλάρης μόνος με το τέρμα έπιασε αέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο 0-4.

Πολύ καλή η διαιτησία του Τσολακίδη με βοηθούς τους Ματσούκα και Μοσχόπουλο.

ΝΕΑ ΖΩΗ: Αρβανίτης, Μιχαηλίδης (46΄Καραβανάς), Ματζοράκης, Τάγαρης, Τσώλης, Καραγεώργος (48΄Ανδρεάδης), Νικολάου( 56΄Κάμαρης), Μιχαλόπουλος, Λαϊνάς, Χατζίνας, Γαρουνιάτης.

ΑΕ ΙΛΙΟΥ: Τζωρτζινάκης, Προκόπης, Μάλλης (68΄Γλέζος), Θεοχάρης, Κατσούρης, Δημοθεοδώρος, Τζίμας, Κωνσταντίνου, Μπέκος, Λάχας (51 Παρλαμάς), Σιαμπαλάρης (λ.τρ 40΄Μπάλα).

Ρεπορτάζ: Λάμπρος Πέγκος