H ΑΕ Μοσχάτου θριάμβευσε στο ντέρμπι 3-1 τον Ερμή στον Κορυδαλλό (φωτο)

Η ΑΕ Μοσχάτου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής αφού κατάφερε να επιβληθεί του Ερμή στην επανάληψη με 3-1 έχοντας αέρα τριών βαθμών από τον αντίπαλο της.

Οι νικητές ήταν πιο επιθετικοί και έχασαν ευκαιρίες στο α’ μέρος , αλλά στο 37′ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καράκαλου ( 2η κίτρινη).

Ότι καλύτερο για τον Ερμή που λίγο μετά ( 39′) πήραν προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Γιαννακόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκουμαλάτσου.

Οι Μοσχατιώτες μπήκαν ψυχωμένα στην επανάληψη και δεν άφησαν σε καμία περίπτωση να φανεί το αριθμητικό τους μειονέκτημα.

Αφού ισοφάρισαν στο 53′ με τον Τζιώτη πήραν το προβάδισμα στο 62′ με τον ίδιο παίκτη.

Στο 69’μετά από κεφαλιά του Τσατσαρωνάκη ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε πέφτοντας στο έδαφος. Ο Γιαννακόπουλος με το πόδι του πήρε την μπάλα μέσα από τα χέρια και σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή Τσαμούρη σαν φάουλ. Διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Κορυδαλλιώτες με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον πάγκο για έντονη διαμαρτυρία ο παράγοντας του Ερμή Γ. Ξηράκης.

Λίγο αργότερα ( 71′) καταλογίστηκε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαμπουλάκη από τον Καράμπελα αλλά ο Γκουμαλάτσος που το εκτέλεσε έστειλε την μπάλα άουτ.

Και ενώ ο Ερμής έμεινε κι αυτός με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιαννακόπουλου στο 89′, ο Κοντοπάνος στο 91′ έδωσε τη«χαριστική βολή» στους γηπεδούχους γράφοντας το τελικό 1-3

ΕΡΜΗΣ: Φωτόπουλος,Φραγκουλάκης( 66′ Ζάζας), Σιδηρόπουλος, Μαζαράκης, Γρηγοριάδης, Γκουμαλάτσος, Φούντας( 59′ λ.Τρ Σατάλογλου) , Γιαννακόπουλος, Μπαμπουλάκης, Τσατσαρωνάκης, Σταύρου.

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: Αθανασόπουλος, Καρράς, Καράμπελας, Παπαευθυμίου, Καράκαλος, Τσάνης, Ατματσίδης( 84′ Λιόλιος) , Στούπης( 89′ Αλτόγλου), Γκούφας, Κοντοπάνος, Τζιώτης .