«Θριάμβευσε» και μεγάλωσε τη διαφορά η Μαρκό, 3-0 την Τριγλία στο κρίσιμο ντέρμπι!

Την σημαντικότερη νίκη της χρονιάς εξασφάλισε με πανηγυρικό τρόπο σήμερα η Μαρκό, η οποία επικρατώντας με 3-0 της Τριγλίας Ραφήνας, ξεκαθάρισε το τοπίο του βαθμολογικού πίνακα των Play Off. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, οι πράσινοι αριθμούν 29 βαθμούς “σκαρφαλώνοντας” στην πρώτη θέση, ενώ οι Ραφηνιώτες παραμένουν στην τρίτη θέση στο -4 από την κορυφή. Το stoplekto.gr βρέθηκε στο Μαρκόπουλο, καταγράφοντας την μεγάλη αναμέτρηση φάση-φάση.

Η ομάδα του Π. Τσιγκούλη μπήκε ψυχωμένα στο γήπεδο, έχοντας ξεκάθαρη υπεροχή έναντι του αντιπάλου της και διενεργώντας σημαντικές ευκαιρίες καθ’όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον επιθετικό τους μονόλογο, με τις διπλές ευκαιρίες των Μουσταφίδη και Σουλελέ να ξεχωρίζουν. Το γκολ ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Μουσταφίδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ιατρού (39′).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί, αύξησαν τον δείκτη του σκορ, “κλειδώνοντας” έτσι το σημαντικότερο τρίποντο της χρονιάς. Και τα δύο τέρματα που χάρισαν τη νίκη στους πρασίνους, πέτυχε ο “μπροστάρης” Σουλελές, ο οποίος χρειάστηκε μόνο ένα λεπτό για να… ολοκληρώσει το έργο του! Στο 70′ έκανε το 2-0 από θέση τετ α τετ, ενώ στο 71′ ξανασκόραρε σουτάροντας, έπειτα από ολιγωρία της κιτρινόμαυρης άμυνας. Μέχρι το τελικό σφύριγμα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, με το τελικό 3-0 ωστόσο να παραμένει.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης, πως ο Σουλελές είχε βρει δίχτυα και στο 50′, με το γκολ του όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε και ο Κ. Τσούκας, του οποίου το γκολ επίσης ακυρώθηκε. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα προστίθεται και η διπλή αποβολή των Παλαιοπάνου και Σένε, οι οποίοι έπειτα από προσωπικό διαπληκτισμό αντίκρυσαν απευθείας την κόκκινη κάρτα (60′).

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Μειμάρογλου στο 3’ απειλεί με κεφαλιά, μπλοκάρει ο Καραστέργιος.

Στο 9’ ο Σαχσανίδης κερδίζει φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Αναλαμβάνει την εκτέλεση ο Γκεμίσης.

Ο Γκεμίσης παραλίγο να βρει δίχτυα, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνά οριακά αουτ στο 10’.

Η ένταση μεταφέρεται στις κερκίδες λίγο πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να έρχονται κοντά και να επιτίθενται φραστικά μεταξύ τους.

Στο 28’ ο Μουσταφίδης με κεφαλιά, ο Γερώνυμος απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Τεράστια ευκαιρία για τη Μαρκό να προηγηθεί!

Στο 29’ ο Μουσταφίδης με καρφωτή κεφαλιά φτάνει ένα βήμα πριν το γκολ, με τον Σύρακα να πραγματοποιεί την απόκρουση της χρονιάς!

Στο 31’ ο Σουλελές σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 32’ ο Σουλελές σουτάρει δυνατά η μπάλα άουτ.

Στο 35’ ο Βασιλειάδης σουτ πάνω στην κίνηση, αποκρούει ο Σύρακας.

Στο 37’ ο Βίλα σεντράρει και ο Παπάζογλου πλασάρει. Αποκρούει ο Καραστέργιος.

Στο 38’ ο Σουλελές “σπάει” την μπάλα στον Σαχσανίδη με τον τελευταίο να σουτάρει και να αστοχεί.

Στο 39’ ο Μουσταφίδης με “ζυγισμένη” κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ιατρού.

Ο Σουλελές κρέμασε τον Σύρακα στο 50’. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 53’ ο Τσούκας Κ. έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται.

Στο 54’ σουτ του Βασιλειάδη περνά οριακά άουτ.

Ο Σένε και ο Παλαιοπάνος αποβάλλονται με απευθείας κόκκινη έπειτα από ένταση ανάμεσά τους στο 60’

Στο 67’ ο Βίλα ανατράπηκε στην περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για πέναλτι

Στο 70’ ο Σουλελές πλάσαρε εύστοχα από θέση τετ α τετ, έπειτα από αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Στο 71’ ο Σουλελές ξανασκοράρει, αυτή τη φορά έπειτα από ολιγωρία της κιτρινόμαυρης άμυνας.

Στο 85’ ο Δημητρόπουλος σουτάρει επικίνδυνα. Πολύ κοντά στο τέταρτο τέρμα οι γηπεδούχοι.

ΜΑΡΚΟ: Καραστέργιος, Δημητρόπουλος, Φλώρος, Λαμπρόπουλος, Μουσταφίδης, Παλαιοπάνος, Βασιλειάδης (Μακρίδης 86′) Γκεμίσης, Σαχσανίδης (Γεωργίου 90′), Ιατρού, Σουλελές (Τσίκλος 76′)

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Σύρακας, Τζίτζης, Παπαδιονυσίου (Καστράτι 77′), Μειμάρογλου, Τσούκας Γ., Γερώνυμος, Παπάζογλου (Ζαφειρόπουλος 57′), Νταής (Χατζόπουλος 77′), Σένε, Βίλα (Δελαπόρτας 86′), Τσούκας Κ.