5ος Όμιλος

Με ηγέτη τον Μαρουκάκη η Καλλιθέα επικράτησε με 3-2 της Άνω Μεράς

Στην κορυφή του 5ου ομίλου πέρασε η Καλλιθέα που επικράτησε με 3-2 της Άνω Μεράς και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ισοπαλία του Πανθηραϊκού.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.

Στο 16′ ο Μαρουκάκης με κεφαλιά έκανε το 1-0 μετά από κόρνερ, με τον Βασιελιάδη να σημειώνει το 2-0 στο 19′ από πάσα του Μαρουκάκη.

Στο 22′ ο Αχείμαστος μείωσε σε 2-1, με τον Στούπη στο 45′ να κάνει το 3-1.

Στην επανάληψη η Άνω Μερά πίεσε και μείωσε με τον Λεσάι στο  75′, όμως στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για τις φάσεις του 60 και 65 θεωρωντας ότι κακώς υποδείχθηκαν Ζυγκεριίδης και Λεσάι οφσάιντ.

Οι καλύτερες στιγμές

3′ Ο Στούπης γύρισε τη μπάλα για την Καλλιθέα, ο Σαλταμούρας έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε κόρνερ

6′ Καλή στιγμή για την Καλλιθέα με τον Μαρουκάκη να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παλιούρα

12′ Σουτ από τον Μεζίνι για την Άνω Μερα, δεν ανησύχησε ο Φαρμάκης

16′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Ο Μαρουκάκης βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0

19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ. Ο Μαρουκάκης έκανε καταπληκτική ενέργεια από τα δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βασιλειάδη ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0.

22′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ. Ο Αχίμαστος βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και με δεύτερη προσπάθεια μείωσε σε 2-1.

28′ Τεράστια ευκαιρία για την Άνω Μερά. Ο Λεσάι βρέθηκε απέναντι απ’ τον Φαρμάκη αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

33′ Μακρινό σουτ του Καλτσά για την Καλλιθέα, άουτ η μπάλα.

37′ Ο Μαρουκάκης για την Καλλιθέα έβγαλε τον Στούπη στην επίθεση, αυτός έφυγε γρήγορα αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

45′ Τρομερή ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Μαρουκάκης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παλιούρα και πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Άνω Μεράς είπε όχι.

45+1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ με τον Στούπη που κάνει το 3-1.

48′ Ευκαιρία για την Καλλιθέα με τον Στούπη να σουτάρει, άουτ η μπάλα

49′ Καλή στιγμή για την Καλλιθέα με τον Μαρουκάκης να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Παλιούρας

50′ Καλή στιγμή για την Καλλιθέα με τον Στούπη να πλασάρει από κοντά, έδιωξε με τα πόδια ο Παλιούρας.

60′ Ο Μεζίνης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα μπήκε στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

65′ Ο Τσιγκερίδης βρέθηκε μόνος του στην περιοχή σκόραρε αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

66′ Καλή ευκαιρία για την Άνω Μερά, το πλασέ του Τσιγκερίδη κατέληξε άουτ.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα, ο Γκρόσιος έκανε το πλασέ από τα αριστερά αλλά ο Παλιούρας απέκρουσε.

75′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩ ΜΕΡΑ. Ο Λεσάι με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής μείωσε σε 3-2.

83′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άνω Μερά, ο Τσιγκερίδης βρέθηκε μόνος του στην περιοχή αλλά ο Λαδάς απέκρουσε

85′ Καλή στιγμή για την Καλλιθέα, ο Στούπης σούταρε, ο Παλιούρας έδιωξε

Διαιτητής ήταν ο κ. Ατσικνούδας με βοηθούς τους κ.κ. Χρηστάκο και Ζερβάκη

Καλλιθέα (Νίκος Παντελής): Φαρμάκης (63΄Παναγιώτης), Ντρούγκας (77΄Μουρελάτος), Βιδάλης, Καλύβας, Κρητικός, Κώστας, Βασιλειάδης (66΄Καλημέρης), Καλτσάς, Μαρουκάκης, Στούπης, Γκρόσιος (82΄Παπαγγελής).

Αναπληρωματικοί: Αλεξανδρόπουλος, Μπέλης, Αγάθης.

ΑΣ Άνω Μερά (Νίκος Κωτσοβός): Παλιούρας, Καλαγκάνης, Κυριάκος (74΄Κέμπε), Αχίμαστος, Μεζίνι, Λεσάι, Σαββίδης, Λέγκα, Παλαιοπάνος (41΄Ζυγκερίδης), Σαλταμάρας (63΄Κοφοκώτσιος), Σούτσε (46΄Ζώτος).

Αναπληρωματικοί: Καραΐνδρος, Χατζάκος, Χάμος