Διάφορα

Πήρε το ντέρμπι η Athens Kallithea, 2-1 τα Χανιά

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο, με αντίπαλο τα Χανιά, σε μία αναμέτρηση η οποία είχε ωραίο ρυθμού και ικανοποίησε όσους βρέθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης στο «Ελ Πάσο»! Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 3′ με τον Κυνηγόπουλου και οι παίκτες των Χανίων απάντησαν στο 12′ με ωραίο σουτ του Μάναλη. Ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με πλασέ του Λουκίνα που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του!

Οι φάσεις του αγώνα:

3’ ΓΚΟΛ! Κάθετη πάσα προς τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος με πλασέ από δεξιά μέσα στην περιοχή, άνοιξε το σκορ (1-0)!
12’ ΓΚΟΛ! Σουτ Μάναλη από αριστερά μέσα στην περιοχή, 1-1!
28’ Σουτ Λουκίνα μέσα από την περιοχή, εξαιρετική απόκρουση Κατσιμήτρου στην αριστερή γωνία
31’ Ανατροπή Τσέλιου, δεν καταλογίζεται το πέναλτι
45′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά: Σουτ Τσέλιου από κοντά απόκρουση Στρέζου σε κόρνερ
45+1′ ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση για την Καλλιθέα, ο Νίλι έβγαλε μόνο τον Λουκίνα τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο πλασέ 2-1!
46’ Πλασέ Κυνηγόπουλου, απόκρουση Κατσιμήτρου σε κόρνερ
49′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντεμέτριους από αριστερά απέκρουσε Κατσιμήτρος
50′ Πολίτης εξαιρετικά στον Τσέλιο, από πλεονεκτική θέση σουτ μόλις άουτ
68′ Ο Μάναλης πασάρει στον Καπνίδη αλλά το διαγώνιο σουτ φεύγει άουτ
90′ Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά Μάναλη ελάχιστα έξω από την εστία
90+5′ Ατομική ενέργεια του Πολίτη αλλά το σουτ έφυγε άουτ

Athens Kallithea (Σίμος): Στρέζος, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Νίλι (71′ Τσιντώνης), Λάσκαρης, Ρέντζας, Βασιλούδης, Λουκίνας (87′ Μανθάτης), Κυνηγόπουλος, Κολτσίδας, Ντεμέτριους (90+1′ Κύργιας).

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Ρότσα (85′ Χιντζίδης), Γιαμπερέ, Κατσούρρι, Μπάτζιος, Καμαρά, Μπουρσέλης (61′ Καπνίδης), Μπουτσάκης (75′ Λεμονής), Τσέλιος (85′ Ζούνης), Μάναλης, Πολίτης.

ΠΗΓΗ: Mikriliga.com