ΑΕ Θύελλας Αχιλλέα: «Η ομάδα θέλει ακόμα δουλειά »

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο η ΑΕ Θύελλας Αχιλλέα Κορυδαλλού που επικράτησε στο Ρέντη της τοπικής Νίκης με 1-2 .

Από τον σύλλογο εκδόθηκε η παρακάτω ανακοίνωση:

. Ξεκίνησε κ επίσημα πλέον η νέο σεζόν με το πρώτο παιχνίδι κυπέλλου για την ομάδα μας…

Κρατάμε μόνο το πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού…και το πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου… ξεκίνημα με το δεξί για την ομάδα μας και νίκη με 1-2 αλλά δεν δείξαμε  αυτό που μπορούμε  στο γήπεδο .Ρεαλιστικά η ομάδα πέτυχε τον στόχο της την πρόκριση αλλά η ουσία σε αυτά τα παιχνίδια είναι η ομάδα μας να βγάλει στο γήπεδο τα στοιχεία που θέλει ο προπονητής μας… ταχύτητα, πίεση στον αντίπαλο… κυκλοφορία της μπάλας και κίνηση συνεχώς. Οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν κάποια στοιχεία από αυτά στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού και έτσι προηγηθήκαμε  με 0-2. Εκεί όμως αδικαιολόγητα η ομάδα μας έριξε ρυθμό σαν να τελείωσε το ματς και  έδωσε το δικαίωμα στην πολύ καλή ανταγωνιστική ομάδα της Νίκης Ρέντη να διεκδικήσει κάτι στο ματς. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς κ μέχρι το 30λεπτο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς με καλή κυκλοφορία της μπάλας και προηγήθηκε με όμορφο συνδυασμό και πλασέ του Νελα στο 23′.Η ομάδα μας συνέχισε να κάνει κάποιες ευκαιρίες και στο 30′ με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Δρούζας έκανε το 0-2. Από εκεί και  πέρα κάναμε κακή εμφάνιση χωρίς κίνηση χωρίς καλή κυκλοφορία τής μπάλας και  έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο ομάδα να μειώσει σε 1-2 στο 39.Ετσι έληξε και  το ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε 3 κλασικές ευκαιρίες να γίνει το 1-3 αλλά δεν έγινε τελικά. Από εκείνη την στιγμή έριξε κατακόρυφα την απόδοση της και στην συνέχεια η ομάδα της Νίκης Ρέντη έχασε 2,3 ευκαιρίες να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά ο εξαιρετικός τερματοφύλακας μας Γκερλές έκανε αυτό που χρειάστηκε. Οι  2 ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι στο παιχνίδι. Ετσι έληξε και το παιχνίδι με τελικό σκορ 1-2.Η ομάδα μας έδειξε καλή εικόνα μόνο για 30 λεπτά και σίγουρα θέλει πολύ δουλειά ακόμη ώστε να διορθωθούν τα λάθη και  να παίξει το ποδόσφαιρο που μπορεί και θέλει ο προπονητής μας. Σίγουρα υπάρχει κούραση και τα πόδια των ποδοσφαιριστών είναι βαριά ακόμα από την σκληρή προετοιμασία της ομάδας μας..με υπομονή και δουλειά η ομάδα θα φτάσει στο επίπεδο που μπορεί γιατί υπάρχει ποιότητα, αξία, ταλέντο και ικανότητες πάρα πολλές. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι Γκερλές, Πλακοπίτας, Δερματάς, Κοτσιοβός, Πιτερός, Δρούζας, Ξαφάκης, Καρακασίδης, Σαλάμης, Νέλα, Μαρλαφέκας. Αγωνίστηκαν και οι Ξένος, Λαζάρου, Πλατσιδάκης, Χαρτοματσίδης. ✓ Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την προσπάθεια. Συγχαρητήρια και στην αντίπαλη ομάδα για την αξιόλογη προσπάθεια της. Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά στις προπονήσεις ώστε η ομάδα κάθε μέρα να γίνεται καλύτερη . Αντίπαλος στην επόμενη φάση του κυπέλλου η ομάδα του Δία Κορυδαλλού»